Magazín Mironet

Recenze: The Last of Us Part II - Labutí píseň odcházející generace

Kolem druhého dílu jedné z nejlepších her minulé generace konzolí se v posledních týdnech strhla hotová bouře. Mluvíme samozřejmě o úniku spoilerů, kvůli kterým řada hráčů začala prohlašovat, že se pokračování nepovedlo. Je tomu ale opravdu tak?

Ve zkratce – není, The Last of Us Part II je dalším mistrovským dílem a více než důstojným nástupcem prvního dílu. Je to oslňující hra, která je zároveň surová, brutální a pochmurná. Prozkoumává témata pomsty, i ty nejtemnější stránky lidství. TLOU Part II je umělecké dílo a vskutku perfektní labutí píseň pro PlayStation 4.

TLOU Part II patří k nejkrásnějším hrám celé generace

Audiovizuální zážitek

Začněme s technickou stránkou hry. TLOU Part II není taková grafická revoluce jako ve své době první díl, i přesto se však snadno řadí mezi nejkrásnější hry celé generace, bez ohledu na platformu. Při hraní nás však zejména uchvátila nevídaná přirozenost, se kterou se celá hra pohybuje, téměř všechny animace vypadají až neuvěřitelné reálně a oči i mimika postav zobrazují emoce na výbornou. Naughty Dog jako vždy ukazuje, proč se řadí mezi největší mistry svého oboru.

Neméně propracovaná je také zvuková stránka hry, hudba je možná ještě lepší než v jedničce a skvěle podtrhuje pochmurnost celého světa. Dabing patří jako vždy ke špičce oboru, stejně jako ozvučení nakažených, kteří jsou schopní vyděsit hráče jen pomocí zvuku, to obzvláště platí pro staré dobré Clickery, kteří zní ještě odporněji než kdy dřív. V neposlední řadě se zlepšení dočkaly také zvukové efekty zbraní, které zní řádně masitě a impozantně.

Clickeři jsou děsivější než kdy dříve

Evoluce v hratelnosti

Co se týče hratelnosti, tak můžete očekávat podobný zážitek, jako v prvním díle. I v této oblasti ale došlo k řadě vítaných změn a vylepšení. Jako příklad uveďme systém vylepšování postavy, který teď nabízí hráči celý strom schopností. Co potěší je, že Ellie má u sebe od začátku nůž a není nutné tedy neustále vyrábět nové improvizované kudly. Dále je ve hře systém upgradů zbraní, které se upgradují pomocí nasbíraných surovin.

Jak je vidět hráč má řadu možností, jak vylepšovat postavu, ale platí, že kvůli omezenosti zdrojů není možné mít všechny, je tedy žádoucí specializovat se.

Přibyla také spousta možností, jak postupovat během bojových střetnutí. Můžete se proplížit kolem nepřátel a celému boji se vyhnout, můžete je obratně likvidovat po jednom lukem, můžete líčit pasti, někdy je dokonce možné využít nakažených, aby za vás vyřídili lidské nepřátele. Samozřejmě také můžete do boje vlétnout jako Rambo, hra však odměňuje metodický přístup k boji, proto je Rambo styl vhodný spíš jako poslední možnost.

Svět TLOU Part II vás chytne a nepustí

Surový a dospělý příběh

Základem příběhu je cesta Ellie za pomstou, ale rozhodně nejde o jednoduchý příběh pomsty, ale o mnohem, mnohem víc. Příběh prozkoumává lidskost a moralitu a zároveň se mu úspěšně vede vyhýbat se otřepaným klišé. V průběhu příběhu není jasné, kdo jsou ti „špatní“ nebo ti „dobří“. Často ve vás zanechá nepříjemný pocit, když jste nuceni být svědky toho, jak jde Ellie tvrdě za svým cílem a jaké to má následky.

Celkově se jedná o strhující zážitek, který chytne a nepustí až do samotného konce. Celá hra je také podstatně větší a delší než první díl, stále však jde o primárně lineární záležitost. Avšak i přesto se ve hře nachází otevřenější lokace, které vybízejí k průzkumu a také ho odměňují formou surovin či sbíratelných předmětů.

 

The Last of Us Part II patří k tomu nejlepšímu, co si na PlayStationu 4 můžete v současnosti zahrát. Pokud jste majitelem této konzole, ta neváhejte, pokud ne, vážně uvažujte o jejím pořízení. Tato hra za to opravdu stojí.

Hodnocení

10/10

Klady

+ Strhující a dospělý příběh

+ Audiovizuální zářitek

+ Surový soubojový systém s řadou možností

+ Design světa a možnosti průzkumu

+ České titulky

zápory

– Žádné